Bateria la electricele chinezești ține iarna asta a noastră
Vreau să cumpăr un SUV electric chinezesc, dar mă tem de iernile noastre din Moldova. Am auzit că la temperaturi negative bateria pierde instantaneu din capacitate, iar sistemul de încălzire consumă extrem de mult. Cum se comportă de fapt managementul termic la aceste modele când afară sunt minus zece grade, scade autonomia la jumătate sau sunt doar mituri urbane?